Kalender

Katrineholmsveckan: Knallemarknad 7–8 augusti

Knallemarknaden pågår både fredag 7 augusti och lördag 8 augusti från kl 10.00 enligt Katrineholmsveckans program. Kolla arrangörens information för exakt läge och öppettider.

← Alla evenemang
Loppis
En blå skylt med texten Cykelparkering och en pil sitter på en gul putsad fasad.
Foto

Knallemarknaden är ett av höjdpunkterna under Katrineholmsveckan, som 2026 pågår 1–8 augusti i hela staden. Under två dagar, fredag 7 och lördag 8 augusti, fylls centrum kring torget och Köpmangatan av marknadsstånd med shopping, mat och aktiviteter för människor i alla åldrar. Det är veckans största marknadstillfälle och en naturlig samlingspunkt om du vill uppleva liv och rörelse mitt i Katrineholm.

Enligt Katrineholmsveckan startar Knallemarknaden båda dagarna klockan 10.00. Arrangören beskriver utbudet som marknadsstånd, shopping, mat och aktiviteter – en klassisk marknad där du kan strosa bland säljare i centrum. Samma helg bjuder veckans program på fler aktiviteter inom gångavstånd: Restaurangtältet öppnar klockan 11.00 både fredag och lördag, och på fredagen finns dessutom en skulpturutställning från klockan 11.00.

Marknaden håller till kring Torget och Köpmangatan, mitt i Katrineholm. Centrum är lätt att nå till fots och med kollektivtrafik, och du kan enkelt kombinera marknadsbesöket med andra programpunkter samma dagar. Katrineholmsveckan publicerar tider och hela programmet på sin webbplats – värt att kolla där om du vill planera dagen.

Knallemarknaden infaller mot slutet av Katrineholmsveckan, efter en vecka med sport, musik, motorevenemang och föreningsaktiviteter runt om i kommunen. Fredagen den 7 augusti sammanfaller marknaden med flera andra evenemang i centrum och Stadsparken, medan lördagen den 8 augusti också har marknadsaktiviteter enligt veckans program. Båda dagarna är ett bra tillfälle att ta del av sommarstämningen i citykärnan.

Karta, så hittar du hit
Om kartan inte laddas kan du öppna platsen i en extern karttjänst. Vägbeskrivning OpenStreetMap